Nákup


Nákup větrovky není jednoduchou záležitostí. Aby byl člověk spokojen, je potřeba vybrat nejen zbraň, ale hlavně příslušenství tak, aby vše spolu dobře ladilo a fungovalo. Zde popisuji své vlastní zkušenosti a postup, jakým jsem si prošel.

 

GAMO


 

Na začátku jsem vybíral vzduchovku a vybral jsem španělskou firmu Gamo a její model Hunter440. V ráži 4,5mm byla ale velmi nepřesná a zdaleka ne tak silná, jak jsem předpokládal. Po pár dnech trápení jsem využil nabídky prodejce a vyměnil Huntera za model CF-30, který má pevnou hlaveň a nabíjení pomocí páky pod hlavní. Přesnost byla o něco lepší ale stále daleko za mým očekáváním. Pokud jde o sílu, byla srovnatelná s Hunterem, tedy celkem slabá.

 

Rychlost střely u těchto vzduchovek je od výrobce deklarována na 300m/s. Při této rychlosti by ale střela měla větší energii než dovoluje náš zákon, tedy 16J, proto se tyto vzduchovky do ČR dováží s perforovaným pístem. Tím je výkon snížen daleko pod 16J.

 

S nadsázkou lze říci, že se tyto vzduchovky Gamo vyznačují velikou nepřesností. Například na 20m jsem s CF-30 nastřílel průměrně 71 bodů z 10-ti ran do klasického vzduchovkového terče, a to s podporou pod zbraň a optikou 4x32 Nikko Stirling. Pro ilustraci je tu takový průměrný výsledek vidět:

 

 

Jak jsem psal, tyto výsledky byly ještě lepší, než u Huntera 440. Střílel jsem s našimi diabolkami Standard, které jak jsem později zjistil, také svou měrou přispějí k nepřesnosti. Po zhruba třech měsících se mi má CF-30 zasekla, nešla nabíjet a reklamace skončila vrácením peněz. To bylo pro mne vysvobození a poučení. Moje doporučení zní: "Gamo nekupovat!".

 

Přemýšlel jsem, jakou vzduchovku tedy koupím. Nechtěl jsem Gamo, ani Slávii. Naši prodejci však skoro nic jiného nenabízeli. Dozvěděl jsem se o větrovce, velmi drahá na můj vkus, ale po všech směrech lepší. Dnes již můžu říci, že ta investice se vyplatí!

 

Větrovka CZ 200S


 

 

Větrovka 200S se vyrábí ve dvou rážích 4,5 a 5,5 mm (.177 a .22 inch). Energie střely může být nastavena až na 16J. Česká legislativa stanoví 16J jako maximální energii střely pro volně prodejné vzduchové zbraně. Jako energii střely bereme kinetickou energii letícího náboje těsně za koncem hlavně zbraně. Může být spočtena dle vzorce Ek=1/2mv2, kde v je rychlost střely a m její hmotnost. Energie 16J tedy odpovídá při hmotnosti diabolky 0,55g zhruba rychlosti 240m/s.

 

V ráži 5,5mm je hmotnost diabolky větší, a tedy její rychlost bude nižší. (cca 180m/s) Ráže 4,5mm je vhodná především pro terčovou a zábavnou střelbu. Ráži 5,5mm bych doporučil pro drobný lov. Větší střela dokáže cíli předat větší energii, ale pro střelbu v energii do 16J je podle mne nevhodná, jelikož křivka, po které střela letí, je příliš ohnutá (je to parabola, střela velmi brzo po opuštění hlavně začíná klesat).

 

Zbraň je jednoranová. Pod hlavní je našroubován válec, tlaková nádoba, testovaná až na 300 bar, o objemu 122 ml. (tlak 1 bar zhruba odpovídá tlaku 1 atmosféra) Tlakový zásobník se vyrábí ve dvou variantách. Na anglický trh se dodává varianta v předu s rychlo-plnícím ventilem (plnění bez vyšroubování zásobníku) a na náš trh s manometrem. Při vysunutí nabíječe natáhnete bicí mechanismus a otevřete vstup do hlavně. Do drážky (vedení střely) položíte diabolku a nabíječem ji vsunete na správné místo do hlavně a zajistíte. Zbraň nemá žádnou pojistku, teď již je připravena k výstřelu. CZ 200S se dodává bez mířidel, pouze s 3-dílnou rybinou rozměru 11mm pro montáž optického zaměřovače. U vzduchovek Gamo jsem měl pocit, že optika je nesmysl vzhledem k nepřesnosti zbraně. Zde ale záměr výrobce nelze odsoudit, větrovka je tak přesná, že optika je nutností. Zbraň má nastavitelný odpor spouště i polohu kohoutku. K rozměrům řeknu jen tolik, že je velmi krátká a lehká. Dobře padne do ruky mladším střelcům, ženám nebo začátečníkovi. Pažba je stranově souměrná, tedy vhodná pro praváka i leváka, jen nabíječ je umístěn na pravé straně a nelze přemontovat nalevo.

 

Návod k této zbrani je ke stažení zde: (PDF, 800kB)

 

Tuto pušku jsem vlastnil několik let a byl s ní velmi spokojen. Střílím diabolkami JSB Exact v ráži 4,50mm nebo JSB Exact Heavy (4,52) a při počasí bez větru se dá nastřílet ze stolu s oporou pod přední část zbraně následující rozptyl - 10 ran na vzdálenost 30m.

 

 

CZ 200S "Sidewinder"


 

Je tedy jasné, že větrovka CZ 200S není žádná obyčejná vzduchovka. Její pořízení, nastavení a doladění na dokonale funkční soustavu není jednoduchou a levnou záležitostí. Pokud by si někdo netroufnul sám na celou tuto operaci, tak právě pro něj jsem připravil ve spolupráci s firmou GunShop možnost, jak koupit celou sestavu již kompletní a vyladěnou. V nabídce tohoto internetového obchodu hledejte CZ 200S. Více informací o této sestavě najdete zde.

 

CZ 200S "Sidewinder" r.4,5mm, Nikko Stirling 4-12x50 AO Gold Crown Tactical, montáže Kozap model 22

(dvounožka není součástí sestavy - pouze volitelné příslušenství)

 

Konec éry větrovek CZ 200S v Česku


 

Časy, kdy byla větrovka CZ 200S jedinou puškou tohoto typu na našem trhu jsou naštěstí pryč a tak mají všichni zájemci o kvalitní zbraň nyní mnoho více na výběr, než jsem měl já před X lety. Dnes (druhé pololetí roku 2009) začala do ČR dovážet firma Schulz Diabolo, jinak světový TOP výrobce střeliva, pušky anglické značky Air Arms a to za takové ceny, že pokud se Česká zbrojovka nechytne za nos, nemá naše malá větrovka na našem trhu téměř žádnou šanci. Doporučuji si přečíst srovnání CZ 200S a Air Arms S410 v sekci "recenze" a poté se podívat na nabídku pušek Air Arms zde: http://www.schulzdiabolo.cz/ .. je bez diskuze, že pušky AA za danou cenu nabízejí mnohem více muziky než naše CZ 200S - a proto doporučuji raději přišetřit a zakoupit Anglickou Air Arms, než kupovat levnější CZ 200S, do které však budete muset investovat nesrovnatelně více peněz, abyste jí vyladili na úroveň, na které je například Air Arms S410 již z výroby.

 

Moje sestava CZ 200S


 

 

Jelikož změna je život, rozhodl jsem se pro koupi nové větrovky, která posune hranice tohoto mého krásného koníčka někam dále. Jelikož ale nemám bezedný váček s penězi, nemohu si dovolit držet dvě takto drahé zbraně pro jeden účel. Svou sestavu jsem tedy prodal a přešel jsem na pušku Air Arms S410 Classic. Více se o této zbrani v sekci "recenze".