Optika


 

Velmi důležitou součástí je optika. Díky téměř nulovému zpětnému rázu zbraně je možno ji osadit i levnou optikou z Číny (Nikko Stirling, Tasco a horší ..). Já jsem měl dobrou zkušenost s puškohledy od Nikka, tak jsem si pořídil jeden, o řadu lepší model, z jeho nabídky. Tyto puškohledy se u nás dají celkem snadno sehnat. Jejich nejlevnější řada "Silver Crown" obsahuje modely 4x32, 6x40 a variabl 3-9x40. Cenově do 1500 Kč.

Nikko Stirling 4x32 Silver Crown

Nikko Stirling 6x40 Silver Crown

Nikko Stirling 3-9x40 Silver Crown

 

Myslím, že pro zábavu a drobný lov postačují, avšak ideální jsou až puškohledy od řady Gold Crown, jelikož tytu již mají korekci paralaxe. Světelnost puškohledu s průměrem objektivu 40mm je již velmi dobrá, nesrovnatelně lepší než u modelů s 20mm objektivem. Umožní Vám velmi dobré a snadné zamíření a díky velkému objektivu budete vidět široké zorné pole. Určitě se vyplatí koupit model 4x32 i na běžnou vzduchovku, jako jsou Slávie, i když si oproti nejlevnějším puškohledům (modely 4x20 různých značek) trochu připlatíte. Silver Crown model 6x40, je velmi dobrou volbou nejen pro větrovky. Vydrží a dobře bude sloužit i na malorážce a cena není nikterak závratná. V této cenové hladině ovšem vybírejte pouze puškohledy s pevným zvětšením - například zobrazený variábl 3-9x40 je vyloženě špatný a v této cenové kategorii se slušný variabl opravdu najít nedá.

 

Dobrou univerzální volbou může být model 4-12x50 AO Gold Crown Tactical.

 

 

Nikko Stirling 4-12x50 AO Gold Crown Tactical

 

Nikko Stirling 6-24x50 AO Gold Crown Tactical

 

Jakmile však začnete střílet častěji a budete chtít od svého vybavení maximální výkony, tak je potřeba se o v optice poohlédnout mezi kvalitnějším a tím i dražším zbožím. Ideální puškohled pro veškerá použití je Delta Titanium 4-16x42, nebo trochu světelně horší 6-24x42. Varianta 4-16x42 je nabízena s křížem Duplex, který je velmi tenký a tím vhodný pro terčovou střelbu - a nebo s křížem MilDot, který je pro větrovku podstatně využitelnější, jelikož je potřeba dle MilDotu přemiřovat na různé vzdálenosti, ale MilDot je bohužel trochu silnější, než Duplex. Delta se dá pořídit za cca 7000Kč, ale kvalitou obrazu se vyrovná mnohem dražším puškohledům.

Delta Titanium "Made in Japan"

 

Vůbec nejluxusnější volbou pro větrovky všeho druhu je Field Targetový speciál Nikko Stirling Diamond Sportsman 10-50x60. Tento puškohled je sice velmi drahý, ale kvalita použitého skla je na profesionální úrovni, korekce paralaxe je tak přesná, že se s ním dá měřit vzdálenost s velkou přesností a navíc je vybaven velmi spolehlivou mechanikou. Tento puškohled je nejoblíbenějším sklem v disciplíně Field Target.

 

Puškohledů je velké množství a proto při výběru doporučuji pročíst sekci "recenze" a následně také názory střelců, které najdete například na diskuzním fóru www.gunshop.cz

 

Paralaxe


 

Co je to paralaxe? Zjednodušeně řečeno chyba optiky, která se projevuje pohybem záměrného kříže od cíle při pohybu oka střelce od osy puškohledu. Příklad: zaměříte na 20m přesně střed terče, se zbraní se nyní vůbec nehýbe. Když se teď podíváte do puškohledu přímo v jeho ose, bude záměrný kříž přesně uprostřed terče. Když se ovšem do puškohledu podíváte trochu z pravé strany, kříž bude mírně vlevo od středu terče. Při pohledu mírně z leva do puškohledu bude kříž mírně vpravo. Stejně tak i na vertikální ose. Čím menší zvětšení, tím může být tato chyba větší. Levné puškohledy paralaxu odstraněnou nemají a dražší (lovecké) puškohledy mívají paralaxu odstraněnu pouze na jednu vzdálenost (z pravidla na 100m pro střelné zbraně). Při používání levného puškohledu (jako je Silver Crown od NS) musíte tedy dbát na to, aby jste se do puškoledu koukali pokud možno stále rovně, v jeho ose. Okem to můžete zkontrolovat podle tloušťky stěn puškohledu, které vidíte po stranách. Toto platí hlavně při přesné terčové střelbě, chyba paralaxy je totiž celkem malá. Na 20m to může být u puškohledu 6x40 maximálně 2cm.

 

Existují i puškohledy, kde lze na určitou vzdálenost paralaxu korigovat. Jedním z nich je i níže vyobrazený Gold Crown Tactical. Na objektivu je jasně vidět objímka s popisky. Výhody jsou hned dvě. Můžete nastavením vzdálenosti, na kterou střílíte, provést korekci paralaxe, a tím zabezpečit přesné zamíření. Také můžete pomocí paralaxy měřit vzdálenost k cíli: při největším zvětšení zaměříte cíl v neznámé vzdálenosti, korekčním kruhem otáčíte až k dosažení nejjasnějšího a nejostřejšího obrazu a poté na stupnici odečtete, jaká je vzdálenost cíle. Takto lze stanovit vzdálenost s přesností na cca 5m až do 40m. I při drobném lovu, kdy je potřeba rychle zamířit a na korekci paralaxe není čas, není tento puškohled k zahození. Při nastavení menšího zvětšení (4x, 6x, 8x) je obraz ostrý a jasný na velikém rozsahu vzdáleností a korekci paralaxe lze nechat na nějaké průměrné vzdálenosti, což pro drobný lov může být cca 25m.

 

Při koupi puškohledu s korekcí paralxe POZOR na důležitý údaj. Puškohledy s korekcí, určené pro palné zbraně, umožňují korekci paralaxe až od 50 nebo 100m. To by u vzduchovky, kde střílíte na 20, 30, 40m, bylo k ničemu. Vzduchovkové modely umožňují korekci již od 10m, jak je tomu i u popisovaného modelu.

 

Montáže Kozap


 

K puškohledu je nutné koupit dobré montáže. Levné hliníkové montáže za cca 300 Kč nejsou to úplně pravé, když chcete střílet velmi přesně na terč. Zbraň mění nastřelení. Lepší ocelové montáže však stojí přes 1000 Kč. Zobrazené montáže se mi velmi osvědčily, jsou z dílen firmy Kozap a za jejich cenu dostanete opravdu kvalitu. Dělají se samozřejmě v mnoha variantách, pozor je potřeba dát na jejich výšku. Montáže s podhledem (vysoké) je u větrovky, která nemá pevná mířidla, nesmysl používat. Navíc při použití vysokých montáží se Vám může stát, že při opření-se o lícnici, bude Vaše oko již pod osou puškohledu. V takovém stavu se nedá dost dobře mířit. Pak budete muset zvyšovat lícnici nebo pořídit nižší montáže. Obecně řečeno je vhodné, aby puškohled byl co nejníže to jde. Jeho osa by měla být co nejblíže ose hlavně. U modelů s velkým objektivem (50mm a více) však nastává problém, že puškohled na nízké montáži nelze použít, protože vadí hlaveň. Na CZ 200S a zmiňovaný puškohled 4-12x50 musíte použít montáže o stupeň vyšší - tedy výška základny oka 9mm. (nejnižší 6mm, střední 9mm a vysoké 11mm) Nejjednodušší pro střelce je nechat montáž puškohledu na zkušeného puškaře, který si poradí.

S touto montáží jsem narazil na jeden drobný problém. Tubus puškohledu (šlo o Hawke Sidewinder 4-12x52) nebyl dost pevný a po silném utažení oka montáže na tubus puškohledu, přestala dobře fungovat korekce paralaxe. Vše vyřešilo drobné povolení oka montáže. Podobnému problému předejdete tak, že necháte namontovat optiku na svou pušku zkušenému puškaři, který montáž nalícuje přesně tak, aby tubusu neškodila.

 

Šroubky montáže Kozap mají sice požadovanou pevnost, ale jejich kulatá hlavička s malým imbusem není ideální. Pokud budete chtít montáže někdy z rybiny sundat, doporučuji před namontován šroubky vyměnit za stejně tvrdé, ale s větší hlavičkou (na větší imbus).

 

Při dotahování také pozor nejen na utržení závitu, ale také na tubus puškohledu, který může mít měkký povrch, stejně jako například Nikko Gold Crown, a po silném utažení dojde k vytvoření nesmazatelných stop na jeho povrchu pod oky montáže. Podkládání montáže nějakým materiálem (například lepící páskou) se nedoporučuje. Ochrání to sice tubus před poškrábáním, ale může docházet ke změnám v nastřelení a také se může stát, že montáž přesně nalícovaná na průměr tubusu se bude po utažení přes vložku zavírat (kraje horní části oka ze zaryjí do tubusu).

 

Puškaři a úpravy montáží .. montáže jsou velmi důležitou záležitostí. Jejich správná montáž je otázkou budoucích problémů nebo naopak spokojenosti. Věc NENÍ zdaleka tak jednoduchá, aby bylo možné pouze koupit montáže požadované výšky a průměru, nasadit je na zbraň, utáhnout, poté do nich vložit puškohled, utáhnout a hotovo.. NAOPAK .. montáže musí mít oka přesně ve stejné ose .. navíc tato osa musí být co nejvíce rovnoběžná ose hlavně. Toto se dá zajistit otáčením ok montáže, jelikož nikdy nebývají vyrobeny naprosto přesně souměrně. Dále je potřeba montáže nejdříve srovnat do osy podle kovového trnu o stejném průměru, jako má puškohled - a poté teprve do srovnaných montáží, uložit puskohled. Pro začátečníka je montáž puškohledu lepší svěřit zkušenějšímu střelci nebo rovnou puškaři - pozor ale na puškaře, kteří upravují zbraně maximálně myslivcům - tito vůbec netuší, jakých chyb se dopouští, jelikož jejich zákazníci problémy pravděpodobně vůbec nepoznají, jelikož na výkon myslivosti postačí naprosto podprůměrná přesnost střelby.