Příslušenství


 

 

K větrovkám a vzduchovkám je možno koupit soustu příslušenství.

 

Příslušenství "Josef1000"


Jeden z fanoušků větrovky CZ 200, který narozdíl od mnoha nás ostatních disponuje potřebným technickým vybavením a šikovnýma rukama, se rozhodl pro tuto větrovku vyrábět celou řadu zajímavých doplňků. Některé tyto doplňky, vyráběné na zcela profesionální technické úrovni, jsem měl možnost vyzkoušet a tak zde přikládám krátký jejich popis. Obecně mohu říci, že provedení a funkčnost těchto dílů podle mého názoru nemá chybu, a tak je mohu vřele doporučit všem majitelům větrovek CZ 200!

 

Klička nabíječe, spoušť:

První z nabídky je klasický "tuning". Kovová páčka nabíječe a spoušť dodá pušce na vzhledu a hodně přidá taky v pocitu při střelbě. Výměna továrních dílů je relativně jednoduchá. Klička i spoušť mohou být v různých barevných kombinacích dle aktuální nabídky. Klička může být rovná, nebo také jemně zahnutá.

 

Klička a spoušť v barvě stříbrné

 

Rovná verze kličky

 

Kompenzátor:

Náhradou za plastovou koncovku hlavně si můžete pořídit kompenzátor, který díky své konstrukci oddělí vytékající plyny od střely a pošle je do strany pomocí otvorů na bocích. Tento kompenzátor je čtyřhranný, montovatelný buďto pomocí červíka nahoru namísto původního nástavce, nebo červíkem dolů proti tělu hlavně - kdy v této poloze můžete "ladit" ten nejlepší soustřel Vaší zbraně umístěním kompenzátoru na hlavni. U mého testovaného kompenzátoru jsem pozoroval jen drobné vylepšení soustřelu, ale je pravdou, že na podrobnější ladění nebyl zatím čas. Kompenzátor je dost masivní, což má neblahý vliv na komfort při plnění zásobníku na vzduch, který (pokud nemá rychloplnící ventil) nejde ze zbraně vyjmout bez demontáže kompenzátoru z hlavně

 

Kompenzátor a jeho otvory pro odvod vzduchu

 

Kompenzátor namontovaný na zbrani

 

Rychloplnící ventil pro zásobník s manometrem:

Tato záležitost určitě potěší všechny větrovkáře, jelikož možnost rychlo-plnění, při zachování manometru, větrovce CZ 200 opravdu chybí. Je to celá nová zátka kartuše obsahující zavírací ventilek s mikrofiltrem a závitem na manometr, za kterým je vytvořen prostor pro otvor na konektor připojený hadicí k plnící tlakové láhvi, se závitem G1/8". Přes otvor je otočný kroužek pro zakrytí otvoru po naplnění kartuše, dráha otočení je vymezena a krajní body umocňuje zřetelné "cvaknutí" západky.

K předělání plnění je potřeba zaslat tlakový kontejner, (eventuelně by stačil manometr s pouzdrem) s označením polohy zašroubované kartuše v těle větrovky, na kterou bude použit. Označení lihovým fixem apod.- v ose kartuše z levého boku, kde bude vstup pro konektor plnění. Toto je nutné právě proto, aby u Vaší větrovky náhodou nevyšel otvor pro rychloplnění směrem k hlavni, což by znemožnilo jeho použití. Otočná krytka otvoru může být barevně odlišena dle momentální nabídky. Zaslání přepracovaného manometru zpět, lze i následující den po doručení dílu!

Lze dodat i kompletní šroubení na připojení k tlakové láhvi - tělo z niklované mosazi v případě s kombinací s tímto rychloplněním "pouze" s odfukovacím šroubkem (ale s dostatkem místa pro dodatečnou montáž manometru), závit pro ventil dostatečně dlouhý i pro 300bar, těsněný "O" kroužkem.

 

Koncovky plnící sady

 

Rychloplnící koncovka tlakového zásobníku s redukcí

 

Plnění je s takto upraveným zásobníkem opravdu jednoduché a rychlé!

 

Redukce na zásobníku vypadá velmi pěkně, takto je v "zavřeném stavu"

 

Stav "otevřený" - otočením prstence, který je možno provést v různých barvách

 

Nabíjecí zařízení:

Tato nabídka zaujme hlavně ty střelce, kteří chtějí zrychlit nabíjení své zbraně, ale nehodlají utratit velké peníze za originální nabíječ od Air Arms. Nabíjecí zařízení "Josef1000" sice nepromění Vaši pušku v plnohodnotnou opakovačku, jelikož po natažení závěru (nabíječe) musíte kotouček s diabolkami otočit ručně, ale jeho provedení je naprosto perfektní a ovládání jednoduché a pohodlné. Kotouček(síla 9mm) je na dvanáct ran v ráži 4,5 nebo 5,5mm,po montáži na zbraň je pevný,musí se tedy plnit na zbrani,ale díky konstrukci lze vložit až 3ks diabolek bez jeho pootočení. Diabolky jsou v kotoučku drženy velmi spolehlivě pomocí gumového "O" kroužku.

 

Nabíjecí zařízení namontované na zbrani

 

S nabíjecím zařízením je nutné použít vyšší montáže

 

Nabíjecí zařízení namontované na zbrani

 

Nabíjecí zařízení namontované na zbrani

 

Informace:

Tímto nabídka příslušenství ještě nekončí! Josef1000 nabízí také například náhradní kotoučky pro nabíjecí zařízení Air Arms. Dále se uvažuje o výrobě libely, kovového držáku předpažbí, regulátoru tlaku atd.. Kompletní a aktuální nabídku včetně cen si vyžádejte přímo u výrobce na e-mailu: josef1000@seznam.cz

 

Regulátor tlaku pro pušku CZ 200 (Altaros)


Recenzi regulátoru najdete v sekci "recenze". Obecně lze jeho použití pouze doporučit, jelikož s jeho používáním zvýšíte počet konzistentních ran na jedno naplnění a navíc zlepšíte přesnost střelby.

 

 

Pumpa


 

 

Toto je cenově náročná, ale přenosná pomůcka k plnění větrovky. Dražší varianty se dodávají s filtrem na vzduch, který odfiltruje nečistoty a vlhkost, která by mohla poškodit mechaniku zbraně. Velkou nevýhodou pumpy je fyzická náročnost pumpování - než tlakový zásobník natlakujete na požadovaných cca 180BAR, budete mít "dost" a to pro střelbu není zdaleka ideální.

 

Tlaková lahev


 

 

 

Nejlepším způsobem plnění zásobníku na stlačený vzduch u větrovky je tlaková láhev, ze které budete plyn přepouštět. Tlaková láhev musí být plnitelná minimálně na 200bar a musí mít platnou tlakovou zkoušku. Láhev musí být vybavena ventilem DIN nebo redukcí na něj, aby bylo možno k ní našroubovat redukci pro přepouštění do zásobníku větrovky. Tato zkouška má platnost omezenou na 5let. Datum provedení zkoušek je vyraženo na těle lahve (viz obrázek). Ideální objem pro přepouštění je 10litrů. Menší objem vydrží mnohem méně přepuštění (při tlaku 200BAR), ale zase se lépe přenáší.

 

Láhve se dělají: ocelové (nejdostupnější), hliníkové (vyšší cena ale lehké), kompozitní (nejlehčí, ale super drahé). Provozní tlak: 200bar, 235bar, 300bar, testovací tlak je 1,5 x provozní tlak. Objem: od 0,5l do 50l Vhodné je mít ochranný koš okolo ventilu, což ale nebývá základním vybavením tlakové láhve. V bazaru mnoha potápěčských obchodů je nepřeberná nabídka lahví a ventilů, včetně redukcí z INT na DIN za málo peněz. Co se týče plnění, tak plnit mohou i hasiči, většinou mají stacionární kompresory. Po vychladnutí lahve může být pokles tlaku znatelný, ale max 20-25bar, pokud je větší, doporučuji změnit plnírnu. Většina kompresorů má proto nastaven pojišťovák na 220 nebo 330bar podle provozního tlaku a plnič má u nohou větší lavor se studenou vodou, kde plněnou láhev chladí.
 

Více informací o tlakových lahvích a příslušenství najdete zde: Tlakové lahve (pdf)

 

 

 

Zajímavou nabídku pro větrovkáře připravil TROJ:

 

Dvojčata tlakové lahve s plnicím tlakem 300atm, zkušebním tlakem 450atm jsou se svým celkovým objemem 4 litry (2 x 2) ideální kombinací pro plnění větrovky. Pro plnění tlakového zásobníku větrovky v rozmezí 100 až 170atm zajišťuje více než 100 naplnění, což znamená při nastavení větrovky na 16J přibližně 3000 výstřelů. Navíc jsou díky svým rozměrům dobře skladné a díky popruhu přes rameno snadno přenosné. Lahve jsou vyčištěné, přetěsněné s novou tlakovou zkouškou na 5let Vyústění je ventilem DIN do něhož pasuje adaptér pro plnění tlakového zásobníku, který je příslušenstvím každé větrovky. Chod uzavíracího ventilu je velmi přesný a umožňuje pomalé a přesné plnění tlakového zásobníku. Cena 2700,-

 

Kontakt: Troj11@seznam.cz

 

 

Tlakový zásobník


 

 

 

 

Náhradní tlakový zásobník se dá pořídit za cca 2500,- a je možno jej mít s manometrem nebo rychlo-plnícím ventilem. U tlakového zásobníku je slabým článkem těsnění pod manometrem, které při častých změnách tlaku pomalu ztrácí těsnící vlastnosti a může způsobit ztrátu tlaku v zásobníku. Nové zásobníky již CZUB vybavuje kvalitnějším těsněním, které má větší výdrž.

 

Tlakový zásobník 160ml

 

Podařilo se mi získat ve zbrojovce delší trubku pro tlakový zásobník. Tuto jsem nechal osadit manometrem a ventilem ze starého klasického zásobníku a vznikl delší tlakový zásobník s větším objemem. Tento zásobník je o 8,5cm delší než originál, čímž je dosaženo objemu cca 160ml (proti původním 122ml, je to +30%). Tento zásobník nemůže být delší, protože by znemožnil instalaci úsťového nástavce.

 

 

 

Proměřil jsem průběh střelby se standartním tlakovým zásobníkem a poté pro porovnání s novým zásobníkem a výsledek je zde:

 

 

Podle očekávání - tlakový zásobník s větším objemem způsobí pouze navýšení počtu použitelných (konzistentních) ran na jedno naplnění - a to přímo úměrně navýšení objemu - tedy z původních cca 30-ti ran je rázem cca 40 - tedy +30%. (při nastavení na cca 16J) Výraznou změnu v konzistenci jsem nezaznamenal .. jen díky více ranám, je prostě a jednoduše konzistentní střelba delší (spotřeba vzduchu na jednu ránu je menší). Malinko nižší průměrná energie (asi o 0,2J) u většího zásobníku proti menšímu mne překvapila, ale vysvětluji si tento zanedbatelný rozdíl tím, že větší zásobník má novější pružinku pod pístem, která působí protitlak na píst - a tedy ho zavírá. Tedy nový zavírá o trochu více než starý a energie je malinko nižší - rozdíl 0,2J ale není při střelbě pozorovatelný.

 

Větší tlakový zásobník je tedy evidentně přínosem - znamená větší komfort při střelbě, více konzistentních ran na jedno naplnění a tedy menší frekvenci plnění. CZUB se vyjádřila v tom smyslu, že by rádi tento větší zásobník montovali standartně ke všem větrovkám CZ 200S (u verze 200T zůstane krátký zásobník). Díky problémům s tlakovou zkouškou a změnou výrobního programu, ale tuto změnu nevidím moc reálně a rozhodně se nedá v blízké době očekávat. Je to ěkoda, protože větší zásobník by pušku zase o kus pozvedl!

 

Diopter


 

 

Diopter, je jednou z alternativ v oblasti mířidel. Sada dioptru i mušky, montovatelná na rybinu 11mm, je k dostání za cca 600,-.

 

Tlakový zásobník a vypouštěcí redukce


 

 

Tlakový zásobník s manometrem pro větrovku CZ 200 lze koupit za cca 2200,-. Redukci pro vypouštění zásobníku dostanete ke zbrani. Vypustit zásobník na dobu, kdy nebudete z větrovky střílet, je celkem vhodné. V natlakovaném zásobníku dochází k opotřebení použitých těsnění. POZOR - nikdy nevypouštějte zásobník úplně - bez tlaku přestanou těsnit těsnění a může se dovnitř dostat vlhkost!

 

 

Pro přepouštění z potápěčské lahve je s větrovkou dodávána tato redukce.

 

Tlumič (Silencer)


 

Přímo firma Air Arms vyrábí pro svou AA S200 (CZ 200S) tlumič. Uvnitř je pohyblivá přepážka upevněná na obě strany pružinou. Přepážka má otvor větší než 5,5mm stejně jako na výstupu tlumiče. Při výstřelu se posune tlakem plynu dopředu a postupně zase vrátí zpět. U nás je ovšem tlumič nelegální příslušenství. Hlaveň větrovky nemá žádný závit. Tlumič je montován na hlaveň pouze nasazením a uchycením jedním červíkem do drážky na hlavni, stejně jako umělohmotný nástavec, který je s větrovkou dodáván.

 

 

Pro AA S200 vyrábí tlumič i BAR (naleznete v odkazech)

 

 

 

Nabíjecí mechanismus


 

 

Na našem trhu se objevily dvě nové možnosti v oblasti nabíjecích zařízení, které si můžete na svou větrovku pořídit - posuvné zařízení od České Zbrojovky nebo rotační zařízení od člověka s přezdívkou Troj. Obě jsem je pro Vás otestoval a výsledky testování najdete zde.

 

 

Další  příslušenství k větrovce S200 nabízí anglická firma Air Arms. Je to rotační nabíjecí zařízení na 10 ks diabolek. Jeho výhodou je jeho otáčení jen pomocí pohybu nabíječe. Není tedy potřeba pro nabití mačkat jakékoli tlačítko, jako je tomu u předchozího případu. Nevýhodou je jeho vysoká cena. Obrázky tohoto zařízení najdete zde

 

 

Dobrý nápad od jednoho z fanoušků vzduchovek. Kousek pěnové izolace na topenářské trubky, do kterého uděláte dírky pro diabolky, přilepíte páskou na tubus puškohledu. Slouží velmi dobře jako podavač (zásobník) na diabolky. Díky Ondřeji :)

 

Dvounožka (BiPod)


 

 

 

Harris BiPod

Velmi vhodná věc, dvounožky Harris se dělají pro montáž na očko řemenu, které větrovka nemá, ale je možno jím pažbu vybavit.

 

 

AirSoft kopie Harris BiPod

Alternativou k drahým Harriskám je jejich AirSoftová kopie - například od Classic Army. Můžete ji koupit třeba na www.airsoftshop.cz - cena je nižší než u originálu. Tuto kopii od CA jsem si pořídil. (viz obrázek) Je potřeba si koupit šroubek s očkem pro uchycení řemenu a našroubovat jej do předpažbí. Na něj jsou nožky velmi pevně uchyceny. Navíc jsou výškově plynule stavitelné, což je pro přesnou střelbu velmi důležité. Použitý materiál není tak kvalitní, jako u originálu, po čase se začaly povolovat šroubky, což originál také neudělá. Jedinou nevýhodou bylo, že očka pro zachycení pružinek jsou tak vystouplá, že zasahují do předpažbí (nožky jsou dělané pro kulaté předpažbí) .. je nutné tedy celou dvojnožku podložit tak, aby se očka pružinek neopírala přímo o pažbu. Tuto vadu originál nožičky Harris nemají - očka jsou zde níže.

 

Po zkušenostech doporučuji raději koupit originální nožičky Harris, než se rozčilovat s čínskou kopií. Harrisky originál koupíte přímo v USA za velmí nízkou cenu - i při objednávce a zaslání do ČR je to o dost levnější, než za kolik je nabízejí naši prodejci. Já jsem objednával zde: www.mountsplus.com

 

balení kopie dvojnožky VesraPod

 

Kopie VersaPod

Velmi zajímavou možností v oblasti nožiček je kopie nožek VersaPod. Tuto čínskou kopii jsem měl možnost vyzkoušet a zde jsou mé postřehy. Nohy jsou sice rozměrnější a méně skladné než Harrisky, ale mají i své výhody. Jsou naklonitelné ve všech osách, takže pohybu zbraně na nožičkách nic nebrání. (aretace v jedné poloze "napevno" není možná) Na šroubek pro poutko řemenu (stejně jako Harrisky), nebo na vlastni šroubek určený do rybiny v předpažbí, se uchytí velký adaptér s trnem, na který lze nožičky nacvaknout. Tento celkem veliký adapter zůstává na zbrani, kde trochu kazí její vzhled, ale lze jej jednoduše sejmout. Zespod má očko pro řemen. Nohy jsou výškově stavitelné v krocích, na koncích mají kovové plošky s výstupkem, který v terénu brání uklouznutí nohy do strany. Nohy jde skládat pod hlaveň (dopředu) ale i pod předpažbí (dozadu). Materiál použitý na těchto nožičkách je nějaká slitina, ale pevnost je naprosto dostačující na zbraně typu vzduchovka nebo malorážka. Kvalita zpracování je naprosto uspokojivá vzhledem k jejich ceně, která je největší výhodou této dvojnožky - cena je 790 Kč. Při použití pro střelbu s oporou slouží dvojnožka velmi dobře. Její určení je spíše vhodné pro střelbu do terénu, kde člověk využije plně otočný kloub nožek. Na střelnici bych raději měl dvojnožku pevnou. Mimo její horší stability proti Harriskám je také nutno dodat, že nohy jsou dost vysoké a nevyhovují někomu, kdo střílí s nízké polohy vleže. Tuto dvojnožku jsem měl zapůjčenou od prodejny zbraní a střeliva Bara Hradec Králové, kde ji můžete zakoupit. Telefon do prodejny: 495 000 221, odkaz zde.

 

adaptér montovatelný pod předpažbí se šroubkem určeným do rybiny (součást balení)

 

dvojnožka složená dopředu, nasazená na adaptéru

 

rozložené nohy a adaptér pro montáž na očko řemenu

 

detail - nohy

 

detail - nohy

 

adaptér uchycený na pušce CZ 200S a připravené nohy

 

Složené nohy uchycené na pušce

 

nohy ve složeném stavu (nejnižší stav)

 

nohy vysunuté (nejvyšší stav)

 

Lampa pro noční lov


 

   

 

Lampa napojená na vlastní baterii je spouštěna střelcem přímo ze střelecké pozice. Montuje se pod hlaveň, nebo na puškohled.

 

Laserový zaměřovač


 

 

U nás nelegální.

 

Pružina pro bicí zařízení


 

 

Silnější pružina bicího zařízení slouží ke zvýšení výkonu zbraně. U nás by bylo překročení 16J nelegální, navíc nastavení zbraně na vyšší výkon vede díky malému objemu plynu v zásobníku ke zmenšení intervalu konzistentních výstřelů a tím snížení počtu střel. Nastavení není jednoduchou záležitostí. V Anglii pouze pro vlastníka FAC (Fire Arm Cetrificate), něco jako zbrojní pas.

 

Vodováha (SpiritLevel)


 

   

 

       

 

   

 

Vodováha (libela) je dobrou pomůckou pro velmi přesnou střelbu.

 

Vzhledové doplňky


 

           

 

 

 

Nerezová páčka nabíječe, stříbrný lesk, jednoduchá montáž, super pevná - svařovaná. Vzhledem k tomu, že CZUB změnila styl montáže kličky, je potřeba rozlišovat, na jakou pušku chcete kličku montovat. Pro více informací mi pište na e-mail.

 

 

Je libo pušku v maskáčích? Potom použijte maskovací pásku.

 

Maskování


 

 

Pro lov je zajímavou pomůckou maskovací oblečení.

 

Taška


 

 

Důležitá věc, pro nošení zbraně na veřejnosti.

 

Sluneční clona pro okulár puškohledu


 

 

Chrání před různými odlesky a vnějšími vlivy při míření. Mně osobně při míření spíše vadí než pomáhá.

 

Lapač


 

Celkem vhodná věc pro snadné uchycení terče. Tento lapač je vhodný pro běžné terče, lamely drží terči tvar. Podobný lapač od firmy Gamo lamely nemá a terč se Vám v něm bude ohýbat dovnitř, pokud nebude z dostatečně tvrdého papíru.

 

Olej na zbraně


 

 

Vhodným olejem je WD40, jeden z nejlepších olejů pro kovové části.

 

Neuvěřitelné


 

 

 

AA S200 ráže 5,5 mm nese: montáž pro nabíječ, puškohled s variabilním zvětšením a osvětlenou osnovou, noční vidění, infrazářič, tlumič a dvounožku. Na odstřel krys v noci trochu moc :)