Střelivo


 

Střelivo je velmi důležité dobře vybrat. Prvním faktorem je jeho hmotnost. Zjednodušeně řečeno, energii dostane střela stále stejnou a tak podle fyzikálních zákonů platí, že čím bude těžší, tím poletí menší rychlostí. Větší rychlost znamená lepší balistickou křivku (více plochou). S větší hmotností zase dostaneme přesnější střelbu i na větší vzdálenost. Teoreticky dosahované rychlosti při energii střely 16J jsem spočítal a vynesl do následujícího grafu, dle hmotností jednotlivých střeliv.

 

 

Nejvhodnější střelivo jsem testoval ještě dle váhových odlišností jednotlivých kousků. Ukázalo se mi, že výrobní proces u jednotlivých značek může být více či méně přesný. Váhové a tvarové odlišnosti poté vnesou do Vaší střelby nezanedbatelnou chybu. Chyby hmotností několika dostupných střeliv reprezentované jejich variačním koeficientem (v %) jsem vynesl do následujícího grafu.

 

 

Je jasně vidět, že dražší nemusí znamenat zákonitě lepší. Gamo Pro Magnum nebo české Boxery jsou na tom skoro stejně, jako klasické Standarty. Zklamáním pro mne byly Match diabolky S100 s plochou hlavičkou od JSB, které se chybou blíží k obyčejným diabolkám. O poznání lépe jsou na tom ploché JSB Match Diabolo a vůbec nejlépe diabolky Straton (špička) a Exact (půl-kulatá hlavička) od firmy Josef Schulz Bohumín. Díky jednomu z fanoušků jsem mohl otestovat i JSB Exact Heavy, těžší variantu Exactu, která se již nevyrábí. Heavy dopadl také velmi dobře. Dle informací z JSB se Exact Heavy začne koncem roku opět vyrábět (problémy s výrobní kapacitou). Díky obchodu GunShop jsem mohl otestovat profesionální diabolky německé výroby RWS MEISTERKUGELN (plochá hlavička, 0,53g) a srovnat je tak s diabolkami od JSB. Výsledek hovoří jasně, RWS jsou nejlepší z testovaných diabolek i když rozdíl od Exactu je minimální. RWS jsou o dost lepší než ostatní testované sportovní diabolky s plochou hlavičkou. Z testu vyplívá, že České diabolky JSB snesou srovnání s nejlepšími světovými výrobci. Výsledek ukazuje že diabolky Exact jsou opravdu super-produktem ve své třídě.

 

Krabička diabolek JSB Exact je sice hůře sehnatelná a cenově náročnější (cca 100 Kč), ale na přesnost Vaší střelby ze vzduchovky budou mít tyto diabolky blahodárný vliv. Pro srovnání přikládám průměrný výsledek s větrovkou, optikou 6x40NS a podporou pod zbraň na 20m. Terč vlevo byl střílen diabolkami Standart, terč vpravo diabolkami JSB Exact.

 

   

 

Rozdíl je opravdu veliký. S diabolkami Standart se dá nastřílet průměrně 91 bodů (10ran) a s JSB Exactem průměrně 99! JSB Exact má půlkulatou hlavičku, diabolky tohoto typu jsou ideální ke střelbě na větší vzdálenost, a to jak k terčové střelbě, tak k drobnému lovu. Ke střelbě v ráži 5,5 mm (.22) jsou určeny Exact Jumbo. Diabolky s plochou hlavičkou jsou vhodné především pro střelbu na terč. Díky většímu odporu jsou však méně vhodné pro střelbu na větší vzdálenost (více než 20m). S JSB Exact střílím až na 50 m, stále s výbornou přesností.

 

   

 

           

 

       

 

Červenec 2005, JSB začali opět s výrobou diabolek Exact Heavy r.4,5mm. Těžké Exacty jsou vhodné pro silné vzduchovky, nejsou při letu tolik ovlivněny větrem jako lehké Exacty.

 

Leden 2006, JSB zavedli do výrobního programu lehkou verzi oblíbených JSB Exact - s názvem JSB Exact Express. Tyto zajímavé diabolky jsou vyráběny pouze v ráži 4,52mm. Několik krabiček jsem si již objednal a tak se brzy dočkáte jejich testu jak po stránce střelecké, tak hmotnostní variability.

 

Zde najdete podrobný rozsah výroby firmy JOSEF SCHULZ BOHUMÍN

 

Vybíráme vhodné střelivo


 

 Střelivo lze rozdělit i podle tvaru, zde jsou stručné charakteristiky jednotlivých skupin:

 

Plochá hlavička - velmi oblíbené sportovní diabolky, používané pro terčovou střelbu pro jejich přesnost. I levné diabolky tohoto typu jsou velmi přesné. Nemají ideální aerodynamické vlastnosti, proto rychle ztrácí energii při letu (zakřivenější trajektorie letu). Díky tvaru hlavičky vytrhnou do papírového terče přesné kolečko, což je výhoda pro odečítání výsledků. Vhodné také pro drobný lov na malou vzdálenost, protože předají více energie, nedochází k prostřelení cíle.

 

 

 

Půl-kulatá hlavička - výborné střelivo pro každé použití. Díky lepší aerodynamice, než mají ploché hlavičky, ztrácejí při letu méně energie. Můžou být tak přesné, jako ploché hlavičky, ale je potřeba přesnější výroba - tedy je nutné vybrat dobrou značku. Vhodné jak pro terčovou střelbu, tak pro lov.

 

 

 

 

Špičatá hlavička - výborná aerodynamika znamená nejmenší ztráty energie při letu. Jejich trajektorie letu je nejplošší. Nejsou však tak přesné, jako kulaté hlavičky. Nevhodné pro lov díky velké pronikavosti - dochází k prostřelení cíle.

 

 

 

 

Hlavička s dutinou - nejméně přesné z jmenovaných typů. Jsou to diabolky nejvhodnější pro lov, jejich účinky v těle cíle jsou ničivé. U nás nejsou běžně k dostání.

 

 

 

 

 

Doporučuji vybrat nejvhodnější typ střeliva a používat pouze ten. S jinými vlastnostmi střeliva přijde i jiné nastřelení zbraně. Pro mne jsou jedničkou JSB Exact, které jsou velmi přesné pro terčovou střelbu i na větší vzdálenost a jsou také dobře použitelné pro zábavnou střelbu

 

 

JSB Predator


 

Zajímavostí v oblasti střeliva jsou diabolky Predator "Polymer Tip Hollow Head Hunting Pellets". Dle názvu je jasné, že jsou určeny především pro lov. Tyto diabolky kombinují vlastnosti špičatých a dutých hlaviček. Mají tvrdou a ostrou polymerovou špičku v duté hlavičce. Pro firmu Predator je vyrábí firma JSB!

 

 

Jsou dostupné v rážích 4,5 a 5,5mm, ne však u nás.

 

Tyto diabolky jsem si objednal a vyzkoušel jsem, co umí. Testoval jsem je v ráži 4,5mm ze zbraně CZ 200S nastavené na úsťovou energii střely 16J. Používal jsem je v nabíjecím zařízení AirArms - kde se ukázal drobný problém, jelikož Predator je se svou špičkou tak dlouhý, že občas vyjede z bubínku moc a bubínek se zasekne. Vždy ale není problém trochu do bubínku "drcnout", aby diabolka zajela dovnitř a pak už je vše v pořádku.

 

 

 

 

Pro porovnání jsem použil mé oblíbené střelivo - JSB Exact v ráži 4,50mm. Střílel jsem na vzdálenost 30m - 5 ran do terče. Je jasně vidět, že Predátory jsou mnohem méně přesné, což je dáno jejich složitou konstrukcí. Bod dopadu do terče je posunut dolů, protože jejich váha je vyšší, než u Exactů, na které mám pušku nastřelenu.

 

Výsledek 5ran na 30m - JSB EXACT

 

Výsledek 5ran na 30m - Predátor

 

Dále jsem zkusil účinek Predátorů na jablko. Bylo sice viditelné, že z jablka trefeného Predátorem se trochu více "zaprášilo", než z jablka prostřeleného Exactem, ale jak můžete sami posoudit na obrázcích, žádný velký rozdíl v destrukci cíle není pozorovatelný. Odhaduji, že účinek dutinky se více projeví při vyšší úsťové rychlosti, jaké dosahují silnější vzduchovky (ty jsou u nás ale bohužel již na zbrojní průkaz). Pro použití při drobném lovu budou Predátory určitě účinnější, než obyčejné střelivo, ale vzhledem k menší přesnosti, bych raději volil klasiku - je lepší dobře zasáhnout klasickým Exactem, než mít loveckou diabolku ale netrefit se..

 

JSB Exact - vstup

 

JSB Exact - výstup

 

Predátor - vstup

 

Predátor - výstup