LED svítilna FENIX TK76


 

 

Do rukou k otestování se mi dostala úplná novinka od značky Fenix, supervýkonná ruční LED svítilna s označením TK76.

 

Továrna společnosti Fenix Light Limited sídlí v Shenzhenu v Číně. Firma se však na rozdíl od mnoha jiných čínských výrobců soustředí na produkci vysoce kvalitních LED svítilen pro domácí i venkovní použití. Orientaci na kvalitu dokládá i fakt, že firma Fenix do svých svítilen používá světlo emitující diody (LED) od předních inovátorů v polovodičovém průmyslu - americké firmy Cree, Inc. (XLamp LED) z Durhamu v Severní Karolíně nebo od Philips Lumileds Lighting Company (Luxeon LED) ze San Jose v Kalifornii. Výrobky firmy Fenix se vyznačují velmi pokročilým designem, kvalitním provedením a přitom i rozumnou cenovou politikou.

 

 

Výkon, kvalita, životnost

Svítilny Fenix dosahují vynikajícího světelného výkonu mimo jiné také díky kvalitní antireflexní úpravě čoček, která zajistí optimální přenos světla. Regulátor konstantního proudu řízený mikroprocesorem zaručuje stabilní výstupní světelný výkon svítilny (s vybíjením baterií se výkon svítilny nemění) a uživatel si navíc může díky tomu volit mezi několika intenzitami jasu, takže má k dispozici vždy potřebný výkon a přitom i dlouhou výdrž svítilny. Produkty Fenix nepřetěžují LED diody pro dosažení co nejvyššího světelného výkonu, což zajišťuje skvělou životnost 50.000 hodin provozu, udávanou výrobcem diody. Ve svítilnách Fenix jsou implementovány účinné mechanismy zabraňující přehřívání LED diod a zajišťující jejich ekonomický provoz s ohledem na spotřebu energie. Skleněné čočky disponují speciální úpravu pro vyšší odolnost proti nárazům. Průniku vody do svítilen účinně brání těsnící kroužky. Těla svítilen jsou opatřena "Hard Anodized" povrchem, který je trvanlivý a extrémně odolný.

 

 

Technické parametry testované svítilny

- Světelným zdrojem jsou dvě LED Cree XM-L2 U2 diody a jedna Cree XM-L2 T6 dioda s teplým odstínem světla

- Výkon(výdrž) – tři reflektory současně 2800 lumenů (1,2 hod), 1100 lumenů (4 hod), 420 lumenů (11 hod), 20 lumenů (66 hod)

- Výkon(výdrž) – pouze jeden reflektor 933 lumenů (3,5 hod), 350 lumenů (11,5 hod), 135 lumenů (33 hod), 7 lumenů (200 hod)

       * časy výdrže jsou měřeny s nabíjecími li-ion bateriemi Fenix s kapacitou 2600 mAh

- Napájení svítilny zajišťují 4ks nabíjecích li-ion baterií typu 18650, v případě potřeby lze použít i pouze dva akumulátory 18650, nebo v nouzi také 8ks (resp. 4ks) baterií typu CR123A. Ke svítilně je možné dokoupit prodlužovací tubus se zásobníkem na další 4ks akumulátorů 18650 – napájená pak bude z celkem 8ks akumulátorů, čímž se zdvojnásobí její časy výdrže.

- Dálkový reflektor se svítivostí 50800cd má dosvit až 450 metrů

- Elektronika svítilny je vybaveny ochrannou funkcí pro případ hlubokého vybití akumulátorů, ochranou proti přehřátí a ochranou proti náhodnému přepólování baterie (vložení obráceně)

- Rozměry svítilny jsou – délka 22,2cm, průměr těla svítilny 5,5cm, průměr reflektoru 7,7cm

- Váha svítilny bez baterií je 800 gramů (990g včetně 4ks baterií Fenix 18650)

- Tělo svítilny je vyrobeno z leteckého tvrzeného hliníku, opatřeno „Type III hard anodized“ nepoškrábatelným povrchem. Reflektor je vybaven tvrzenou ultra-čistou skleněnou čočkou s antireflexní úpravou.

- Svítilna je nárazuvzdorná (pád z výšky 1m)

- Svítilna je vodotěsná dle standardu IPX-8 (testováno pod vodou v hloubce 2 metry po dobu 30 minut)

 

 

Popis, funkce

Svítilna na první pohled zaujme svou robustností a tvarem. Již na první letmý pohled každý pozná, že se nejedná o „obyčejnou baterku“, ale jde o Hi-tech zařízení s promyšlenou konstrukcí a futuristickým vzhledem. Svítilna s označením TK76 je opticky rozdělena na dvě základní části – kulaté tělo a lichoběžníkovou reflektorovou část. Tělo svítilny je po celém obvodu vroubkované, což usnadňuje její držení a účinně brání vyklouznutí z ruky nebo protáčení. Zadní část těla je plochá, odšroubovatelná, vybavená po obvodu očky pro případné zavěšení svítilny. Díky tvaru zadní části lze svítilnu snadno postavit kolmo na plochý podklad, takže může posloužit i jako svíčka, například pro osvícení místnosti. Na přední části kulatého těla svítilny jsou pak umístěny ovládací prvky. Reflektorové části dominuje velký kulatý reflektor uprostřed, po jehož stranách jsou umístěny dva menší reflektory a dva chladící otvory s žebrováním, vše vkusně zkombinované v šestiúhelníkovém designu. Na boku těla každého ze tří reflektorů najdeme čtyři oválné otvory pro indikační diody, díky kterým má uživatel okamžitou kontrolu nad aktuálním nastavením světelného režimu jednotlivých reflektorů a také je zde možno zkontrolovat stav nabití baterií.

 

 

Koncept svítilny Fenix TK76 je vcelku jednoduchý a přitom by díky svému chytrému řešení těžko hledal konkurenci. Každý ze tří reflektorů disponuje vlastní špičkovou světelnou diodou Cree XM-L2 a vlastní optikou, která dané světlo směruje do odlišně tvarovaného světelného kužele. Střední a zároveň největší reflektor je „dálkový“. Jeho světelný kužel je úzký, ale světelný tok velmi intenzivní. Dálkový reflektor disponuje dosvitem až 450m! Na levé straně (při pohledu zepředu) je umístěn středně široký reflektor, jehož světelný kužel má úhel 60° a slouží k rovnoměrnému osvětlení objektů na menší a střední vzdálenosti. Tento reflektor je navíc vybaven diodou s teplejším odstínem světla pro věrnější a kontrastnější podání barev v terénu. Na pravé straně je potom umístěn třetí, ultra-širokoúhlý reflektor, který se svým světelným kuželem o úhlu 120° dokáže souvisle osvětlit opravdu celé široké okolí svítilny. Díky této koncepci umí svítilna při kombinaci všech tří reflektorů dokonale osvětlit celé okolí a zároveň i velmi vzdálené objekty. Uživateli je navíc umožněno nastavit světelný režim každého reflektoru samostatně ve čtyřech režimech podle aktuální potřeby, nebo kterýkoli z nich úplně vypnout.

 

 

Napájení svítilny zajišťují Lithium-Iontové akumulátory typu 18650, které se vyznačují velkým výkonem a kapacitou. Jednotlivé akumulátory se vkládají do speciální vložky, která je umístěná uvnitř tubusu (těla) svítilny. Tato vložka je primárně určená pro čtyři kusy baterií 18650, svítilnu je ale možné provozovat i na dva akumulátory (dvě místa zůstanou prázdná) a dokonce lze v případě nouze také nahradit článek 18650 dvěma bateriemi typu CR123A. Minimální počet baterií, které jsou potřeba pro spuštění svítilny, jsou tedy 2ks typu 18650 nebo 4ks CR123A. Ke svítilně je ale možné dokoupit ještě prodlužující tubus těla svítilny včetně druhé akumulátorové vložky, který umožní napájení svítilny na celkem 8ks baterií typu 18650! Testy dokazují, že jeden akumulátorový článek typu 18650 v kvalitním provedení má v součtu větší kapacitu, nežli čtyři vysokokapacitní nabíjecí akumulátory formátu AA (tužkové baterie). Jako všude i zde ale platí pravidlo „něco za něco“. Články 18650 jsou sice vynikajícím zdrojem energie, který nenechá uživatele na holičkách, ale jejich rozměry jsou větší nežli u běžných AA baterií a navíc tyto články vyžadují použití speciální nabíječky. Zde z vlastní zkušenosti doporučuji používat pouze kvalitní „chytré“ nabíječky, které umí akumulátory šetrně a přitom dokonale (individuálně každý zvlášť) nabít a navíc disponují ochranou proti přebití. Stejně tak je důležité používat i kvalitní akumulátory, které jsou vybaveny ochranným obvodem pro případ přebití. Používání nekvalitních akumulátorů nebo nabíječky může být nebezpečné nejen pro svítilnu, ale i pro samotného uživatele! Svítilna odebírá z akumulátorů často i velmi vysoký špičkový proud, což nekvalitní akumulátor nemusí vydržet, nabobtná a posléze vyteče dovnitř svítilny, čímž snadno zničí její elektroniku.

 

 

Ovládání svítilny je zcela intuitivní. Na těle svítilny nalezneme celkem pět tlačítek ve dvou řadách. V horní řadě jsou tři šedivá tlačítka, sloužící k ovládání jednotlivých reflektorů – každý reflektor má své vlastní tlačítko, čemuž odpovídá i jejich rozmístění. Pod nimi jsou umístěna dvě hlavní tlačítka – vpravo červené „Power“ a vlevo žluté „Turbo“. Zapnout svítilnu lze několika způsoby. Nejjednodušší je to stisknutím tlačítka „Power“. Svítilna v tomto případě vždy zapne všechny tři reflektory a na každém z nich se rozsvítí příslušný počet modrých indikačních led diod dle aktuálně nastaveného světelného režimu. Světelný režim každého reflektoru jednotlivě lze cyklicky měnit pomocí příslušného šedivého tlačítka (pod daným reflektorem). Při opětovném stlačení „Power“ se svítilna vypne a přitom si zapamatuje aktuální nastavení reflektorů pro příští zapnutí.  Tlačítkem „Power“ se dá také spustit režim „stroboskop“ (přidržením po dobu jedné vteřiny) nebo režim „SOS“ (přidržením po dobu 3 vteřin). Přidržením šedivého tlačítka reflektoru lze při vypnuté svítilně zapnout pouze jeden daný reflektor. Při zapnuté svítilně naopak přidržením šedivého tlačítka daný reflektor úplně vypnete. Žluté tlačítko „Turbo“ slouží bez ohledu na výchozí stav svítilny k okamžitému spuštění všech tří reflektorů na maximální výkon. Přidržením tlačítka „Turbo“ po dobu 5sekund zůstane tento režim spuštěný i po jeho uvolnění. Poslední důležitou funkcí je zobrazení stavu baterií, které se provádí dvojím rychlým stlačením středního šedého tlačítka – ovladače dálkového reflektoru. Na indikační stupnici dálkového reflektoru se poté růžově rozsvítí příslušný počet diod dle odhadované zbývající kapacity baterií. Indikační diody začnou svítit a posléze blikat růžově i v případě, že začne bateriím docházet energie. Poté se svítilna automaticky přepíná do úsporného režimu (nižší intenzita, vyšší výdrž baterií).

 

 

Praktický test

V praxi svítilna okamžitě zaujme svou robustností, drtivým výkonem, perfektním zpracováním, ale také svými rozměry a váhou. V terénu jsem svítilnu podrobil několika testům, dokonce i porovnání s mou stávající svítilnou Fenix L2D Premium Q5 a postřehy jsou následující.

 

Svítilna použitá  pro porovnání v testu - Fenix L2D Premium Q5 (2ks AA baterií, max. výkon 180 lumenů)

 

Zpracování svítilny je na velmi vysoké úrovni. Jakožto dlouholetý uživatel výše jmenované kapesní svítilny Fenix L2D jsem ale nic jiného ani nečekal, protože z vlastní zkušenosti vím, že tyto svítilny vydrží hrubé zacházení, jsou spolehlivé a nemají problém ani s rozmary počasí, vodou, dramatickou změnou teplot nebo prachem. TK76 není výjimkou, vydržela koupel v tekoucí vodě bez ztráty kytičky stejně jako nechtěný pád na zem. Několikrát se mnou přišla ze zimy do tepla a vždy zůstalo jen u dočasného orosení zvenčí. Jediné, co reaguje na nízkou teplotu, jsou baterie – po vytemperování na teplotu těsně nad bodem mrazu začala svítilna u plně nabitých akumulátorů hlásit kapacitu cca 25% a v rámci šetření energie automaticky snižovala výkon. Po vlastním zahřátí se ale baterie rychle zotavily.

 

Při provozu na nejvyšší výkon produkují LED diody větší množství tepla, ale konstrukčně je zajištěn jeho účinný rozvod do hliníkové reflektorové hlavice a tak se v terénu svítilna vždy stačila sama účinně chladit. Funkce vnitřní tepelné ochrany přijde na řadu jen v případech, kdy jede svítilna na maximální výkon delší dobu a nemá možnost chlazení okolo proudícím vzduchem. V takové situaci si automaticky sníží výkon natolik, aby v daných podmínkách ochránila diody před upálením a přitom zajistila maximální možný výkon.

 

Nastavení čtyř intenzit svícení pro každý reflektor hodnotím jako ideálně nastavené. Nejnižší intenzita (pouhých 7 lumenů) perfektně poslouží v případech, kdy si potřebujete posvítit na cca půl metru – když hledáte správný klíč, chcete se podívat do mapy, potřebujete nahlédnout do nitra elektrické rozvodné skříně a tak podobně. Navíc máte jako vždy k dispozici každý jeden, dva nebo všechny tři reflektory, takže si tvar světelného kužele nastavíte zcela dle potřeby. Při této intenzitě vydrží svítilna svítit skoro nekonečně dlouho.

 

Fenix TK76, dálkový reflektor samostatně, nastavený na intenzitu č.2 (135 lumenů)

 

Fenix L2D, nastavený na maximální intenzitu (180 lumenů)

 

Druhá intenzita (135 lumenů) je takový úsporný ideál na všechno běžné použití. S touto intenzitou si pohodlně vystačíte pro nouzové osvícení celé místnosti při výpadku osvětlení. Svítilna se dá postavit na stůl jako svíčka. 135 lumenů postačí k posvícení si na cestu ve městě i v terénu a díky úzkému směrování světla dálkovým reflektorem zvládne i dostatečné osvícení středně vzdálených objektů (na cca 50m). Na druhou intenzitu vydrží svítilna jedním reflektorem svítit více než 30hodin v kuse! Pro porovnání – má stará kapesní L2D vydrží svítit jen cca 2 hodiny při nastavení na maximum (teoreticky 180 lumenů) a přitom mi už mnohokrát posloužila i jako solidní světlo při jízdě na kole temnou nocí. L2D díky většímu rozptylu světla svítí na maximum přibližně stejně intenzivně, jako TK76 dálkovým reflektorem na svou druhou intenzitu.

 

Dálkový reflektor, intenzita č.3 (350 lumenů)

 

Třetí intenzita (350 lumenů) je již určená ven, do terénu. Světlo je tak intenzivní, že dobře osvětlí vše od vzdálených objektů (cca 100m) až po široké okolí. Dobře poslouží při pohybu neprostupným či neznámým terénem, při dohledávání postřelené zvěře nebo při prozkoumávání libovolně rozlehlých prostranství či uzavřených prostorů. Jedním reflektorem vydrží TK76 takto svítit více než 10 hodin. Třemi reflektory zároveň až 4 hodiny, což je stále dost na každou běžnou „akci“.

 

Dálkový reflektor, maximální intenzita (933 lumenů)

 

Maximální intenzita (933 lumenů) je dle mého názoru již takový nadplán. Předchozích 350 lumenů by mi stačilo prakticky na vše, co si dovedu představit, ale uznávám, že například pohyb lesem při maximálním výkonu svítilny je prostě luxusní. Takový výkon si ale zcela jistě najde využití při složitých situacích, jaké jsou denním chlebem například policistů, hasičů či záchranářů. Dovedu si představit i takového speleologa, egyptologa a mnoho dalších profesí a situací, u kterých si tento přebytek světelného výkonu najde své plné využití. Svítilna používá svit všech tří svých reflektorů najednou na maximální intenzitu i v takzvaném „turbo“ režimu, ve kterém vydrží svítit celou hodinu intenzitou až 2800 lumenů, což je pro představu téměř dvojnásobek světelného výkonu běžného dálkového světla automobilu.

 

Dálkový + střední reflektor (max. intenzita)

(v porovnání s fotografií výše lze snadno pozorovat teplejší odstín světla

středního reflektoru - barvy okolí působí reálněji a kontrastněji)

 

Všechny tři reflektory současně, maximální intenzita (cca 2800 lumenů)

 

Zajímavou vlastností TK76 je osazení středního reflektoru diodou s teplejším odstínem světla. Díky ní jsou barvy v terénu živější a kontrastnější, což se velmi hodí například při zmiňované dohledávce, kdy lovec hledá krvavé stopy na zeleném či hnědém podkladu.

 

Skladba světelných kuželů tří reflektorů a vůbec optika je u TK76 vyvedená zdařile. Jednotlivé reflektory směřují světlo přesně a rovnoměrně, takže se jejich světelné kužely nepřekrývají, ale perfektně doplňují a dokonale pokrývají celé zorné pole. Díky tomu můžete ve stejnou chvíli sledovat objekt daleko před sebou a přitom máte dost osvětlený i široký prostor kolem sebe, takže nepřehlédnete díru v zemi, kluzký kořen, nebo větev mířící do obličeje.

 

Zezačátku jsem na svítilně ve tmě trochu hledal ovládací tlačítka, která nejsou příliš výrazná a jsou dost blízko sebe, takže se člověk snadno přehmátne i bez rukavic. Jejich podsvětlení by bylo fajn, ale uznávám, že v akci člověk spíš ocení jednoduchost konstrukce a minimální ztráty energie.

 

Tím se ale dostávám ke slabým stránkám Fenixe TK76. V první řadě jsou to její rozměry. Je to prostě macek, který v ruce připomíná spíš malý kyj, nežli svítilnu. Nepochybuji o tom, že by TK76 šla jako malá zbraň i bez problémů použít. A s tím je spojena i druhá slabá stránka - a to je její váha. Nosit ten bezmála kilogram v ruce delší dobu znamená bolest zápěstí. Proto asi výrobce vybavil svítilnu poutky a řemínkem. Díky rozměrům a váze v podstatě nelze tuto svítilnu použít ani jako zdroj světla montovaný na pušku pro střelbu v noci, ani jako cyklistické světlo na řídítka a už vůbec nejde TK76 připnout na helmu nebo použít jako čelovka. A rozmyslel bych si její použití i na nějaký horský trek nebo čundr. V takovém případě člověk balí batoh uvážlivě a každý gram, který bude nutné táhnout sebou na zádech, musí mít své opodstatnění. Určení této svítilny je prostě jiné. Proto je také například vybavena stativovým závitem, takže není problém ji připevnit na trojnožku a použít jako pevný zdroj světla.

 

Poslední, ale nikoli nepodstatnou slabinou tohoto hi-tech zařízení, je jeho cena. Ta se v době psaní mé recenze pohybovala okolo 7500Kč. Na druhou stranu je jasné, že za ty bezkonkurenční funkce je namístě zaplatit.

 

Závěr

Fenix TK76 je velmi specifická svítilna, disponující skvělým výkonem a bezkonkurenčními funkcemi, které sice nevyužije každý, ale velmi náročné uživatele zcela jistě uspokojí. Rozhodně se nejedná o svítilnu pro každého. Doporučil bych ji do rukou akčním jednotkám hasičů, policistů a záchranářů, stejně jako jeskyňářům či hledačům pokladů. Takto vybavená svítilna by jistě byla užitečná i na každé horské chatě či chalupě na samotě u lesa. Určitě by se hodila i myslivcům pro případnou dohledávku a pohyb lesem v noci a nebo Geo-Cacherům při jejich nočním hledání geo-pokladů.

 

Další informace o této mimořádné svítilně najdete na stránkách www.KRONIUM.cz

 

Na přiložených snímcích a videu můžete porovnat výkon svítilny v jednotlivých světelných režimech a nastaveních. Snímky jsou focené v manuálním režimu fotoaparátu (expozice 6 sekund, clona 5,6 a citlivost ISO 200), aby byla zajištěna jejich vzájemná porovnatelnost. Fotky pořízené při nejnižších intenzitách svítivosti se mohou jevit tmavší, než byly ve skutečnosti, protože rozdíl v intenzitě světla proti maximálním režimům je obrovský, čemuž se muselo přizpůsobit nastavení fotoaparátu.

 

 

 

 

 

Bateriová vložka a čtyři akumulátory typu 19650 (Fenix ARB-L2)

 

Široký reflektor samostatně (úhel 120o), maximální intenzita

 

Střední reflektor samostatně (úhel 60o), maximální intenzita, (teplejší odstín světla)

 

Dálkový reflektor samostatně, maximální intenzita

 

Všechny tři reflektory současně, maximální intenzita (cca 2800 lumenů)

 

Dálkový reflektor, intenzita 3 (350 lumenů)

 

Střední reflektor samostatně (úhel 60o), intenzita 3, (teplejší odstín světla)

 

Široký reflektor samostatně (úhel 120o), intenzita 3

 

Dálkový reflektor samostatně

 

Dálkový reflektor + Střední reflektor

 

Všechny tři reflektory současně

 

Dálkový reflektor samostatně

 

Dálkový reflektor + Střední reflektor

 

Všechny tři reflektory současně

 

Dálkový reflektor, intenzita 1 (pouhých 7 lumenů)

 

Dálkový reflektor, intenzita 2 (135 lumenů)

 

Dálkový reflektor, intenzita 3 (350 lumenů)

 

Dálkový reflektor, intenzita 4 (933 lumenů)

 

Dálkový reflektor + Střední reflektor

 

Všechny tři reflektory současně